Ultrason Rehberliğinde Tru-Cut Meme Biyopsisi

Ultrason Rehberliğinde Tru-Cut Meme Biyopsisi

Ultrason Rehberliğinde Tru-Cut Meme Biyopsisi

tru-cut1Mamografiyle birlikte fevkalade değerli olan meme ultrasonunda bazı zamanlar görülen değişikliğin iyihuylu mu yoksa kanserli bir gelişme mi olduğuna karar verilemeyebilir. Bu tür şüpheli kitlelerin değerlendirilmesinde ultrason rehberliğinde yapılan biopsi işlemi doğruluk oranı yüksek bir metottur. Bu yöntem ile cerrahi ve radyasyondan sakınılmış olunur.

İşlem ince iğne, kalın iğne veya vakuumlu olarak yapılabilir. Doğruluk derecesi yüksek, yapılması kolay, hem de göreceli ucuz olması nedeni ile kalın iğne biopsisi en çok uygulanan metottur.

Ele gelmeyen, ancak ultrasonda tespit edilen değişikliklerin analizi için ideal bir yöntemdir. Ancak eline gelmesine rağmen doktorunuz biopsinin ultrason altında yapılmasını isteyebilir.

Minimal invaziv bir yöntem olması dolayısı ile sadece, eğer alıyorsanız aspirin veya kan sulandırıcı ilacınızı işlemden üç gün önce bırakmanız dışında hazırlık gerekli değildir. Yanınızda tercihen bir yakınınızın bulunması tavsiye edilir.

Hasta işlem sırasında sırtüstü veya hafifçe yan yatar. Ultrason probu ile önce lezyonun yeri bulunur. Bu alana çok ince bir iğne ile lokal anestetik verilir. Aynı yerden biopsi iğnesi cildi geçerek şüpheli alana ulaşır. Genelde üç veya dört örnek alınır. Eğer lezyon tamamen veya tamama yakın çıkarılmışsa yerinde bir cerrahi klip bırakılarak gerekirse yerinin tekrar bulunması sağlanır.

tru-cut2

Biopsi işlemi sırasında hasta uyanıktır. Çoğunlukla hiç rahatsızlık hissedilmez ve genellikle de işlem yarım saat içinde tamamlanmış olur. İşlem bitince iğnenin girdiği yere baskı ve soğuk uygulanır. Hastalar aynı gün günlük aktivitesine geri döner.

Alınan doku örnekleri uygun şartlar sağlanarak patoloji merkezine gönderilir. Kesin sonuç birkaç gün içinde belli olur.